Balıkesir Ticaret Platformu

Yükleniyor...
Balıkesir Ticaret Platformu


17 Eylül 2020

Turizm Sektörünün Salgın Döneminde Ekonomi Duruşu Nasıl Oldu?

Turizm Sektörünün Salgın Döneminde Ekonomi Duruşu Nasıl Oldu?

Salgının en çok etkilediği alan Ekonomi, olumsuz yönde etkilenen sektörlerin başında da Turizm geliyor.

Geçen yıl ülkemize gelen yabancı misafir sayısı tavan değerleri göstermişti. 2020' ye aynı heyecanla başlayan sektör, korona sürecinde %85 oranında azalış gösterip durağan konuma geçmek zorunda kaldı. İşte bu noktada uygulanan stratejiler, bütçe planlamaları, yatırım fikirleri devreye girdi. Özellikle markalaşmış firmaların hamleleri çok konuşuldu. Mart ayının başında piyasadaki firmaların ses getiren küçülme haberleri, çalışan personel sayılarının azaltılması; sezonun olumsuz habercileriydi. Henüz T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaz ayı istatistik raporunu paylaşmasa da özel ajansların yaptığı araştırmalar yaz ayında 1 milyon Rus turistin ülkemize giriş yaptığını söylüyor. Özellikle Antalya Rus turistler sayesinde beklentinin üzerinde bir yoğunluk yaşadı.

Oyunu Değiştirecek Yeni Adımlar Atıldı…

 Yazımızın başlangıcında da bahsetmiştik, firmalar salgın döneminde farklı stratejilerle sahaya indi. Projeler çoğunlukla gelen turisti daha uzun tutabilmek ve daha çok harcama yaptırabilmek üzerineydi. Projeler harcama üzerine kurulu olsa dahi aslında nakit akışına yoğunlaşarak gelir gideri daha iyi ayarlamaktı. Başarılı olunduğunu iş sahiplerinin açıklamalarından anlıyoruz. Krizi atlatabilen şirketlerden olan Rixos Grup'un salgın döneminde uyguladığı stratejiyi Capital Dergisine verdikleri röportajdan da anlayabiliyoruz.

Rixos grubun başkanı Fettah Tamince; Bu yıl en iyi senaryoda hedefledikleri bütçenin yüzde 20-25'ini yapabileceklerini, en kötü senaryoda ise yüzde 10'unu yapmayı beklediklerini açıklıyor. Ayrıca Türkiye genelinde 25 otele sahip grup, bu sene sadece Antalya'daki Rixos Belek'in açık olduğunu belirtti. Salgın döneminin başlamasıyla personellerine “Arkadaşlar bu süreci çok büyük bir yatırıma çevirebiliriz. Kendimize yatırım yapalım. Bir dil bilen ikinci dili öğrensin. Pandemi döneminden sonra en hazır tesis nasıl oluruz, kendimizi yetiştirelim” demiş. Rixos için kendi bünyesine yatırım yaparak ilerlediği süreç olmuş salgın dönemi.

Türkiye'nin Turizm Sektöründe Sermaye Derinliği

Turizm sektöründeki çoğu insan bu sürecin çok yoğun hasar bırakmayacağını söylüyor. Sadece sektörün sermaye derinliğinin olmaması endişelendiriyor otel sahiplerini. Türkiye'de GSMH içinde turizmin payı geçen yıl yüzde 4,2'di, bu sene rakamın düştüğü henüz açıklanmasa da konuşuluyor. İspanya da bu rakam ise yüzde11-12, Yunanistan'da yüzde 20 civarında. Türkiye'nin daha çok yatırım yapmaya, sermaye derinliğine ihtiyacı olduğunu rakamlardan anlıyoruz.Bu haber 228 kişi tarafından okundu.

DİĞER HABERLER

Copyright © Balıkesir Ticaret Platformu Telif Hakları MND Ajans'a Aittir.